Kayıt ol

Bebeklerdeki Sağlık Sorunları Nasıl Anlaşılır

Masmavi

Administrator
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,336
Mesajlar
5,589
Çözümler
8
Reaksiyon puanı
1,733
Puanları
113
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.masmavi.net
Cinsiyet
Erkek
Bebeklerdeki Sağlık Sorunları Nasıl Anlaşılır

Bebeklerde sıkça görülen sağlık sorunları nelerdir? Bu sorunlar nasıl anlaşılır? Bebekler kendilerini ifade edemedikleri için sağlık sorunlarında ne yaşadıklarını anlayabilmemiz için bizim gözlemlerimiz çok önemlidir. İşte bu konuda bebeklerde sık görülen bazı sağlık sorunları ve nasıl anlaşılacağı ile ilgili ip uçları.

Pamukçuk: Özellikle yenidoğan dönemde ağız içinde görülen mantar kaynaklı bir enfeksiyondur. Nasıl anlaşılır? Bebeğin diş eti, yanak içi, dil üstü veya damağında görülebilir. Lor peynir görünümlü küçük beyaz lekelerdir. Mantarın oluşturduğu kabuğun altı kırmızıdır ve kanamaya meyillidir.

Tehlikeli bir sorun olmasada bebek için acı veren, beslenmesini engelleyen bir saglık sorunu olduğu için doktora haber verilmelidir.

Fizyolojik sarılık: Yeni doğan bebeklerde en sık görülen sağlık sorunlarındandır. Bilüribinin toksik (zehirli) etkisi nedeniyle oluşur. Nasıl anlaşılır? Bebeğin cildinde ve gözlerin beyaz kısmında gözle görülür biçimde sararma olur. Emin olmak için; bebeğin alın bölgesine veya burnunun ucuna hafifçe parmağınızla bastırın. Parmağınızı geri çektiğinizde bası uyguladığınız ciltte sarılık belirtisini daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

Besin allerjisi: Nasıl anlaşılır? Bebeğin derisinde döküntüler ve egzema görülebilir. İshal ve şiddetli kusma, hırıltı şeklinde nefes alış verişi görülür. Dışkıda anormal renk görülür. Yüzde şişmeler meydana gelir. Vücutta çeşitli bölgelerde yaygın kabarcıklar, aşırı kızarıklıklar görülebilir. Allerji durumu çok ciddidir. Bu belirtiler görülürse acilen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Kalça çıkığı: Tanı ve tedavinin yeterli olmadığı durumlarda kişinin ileriki yaşlarında yürümede aksaklık, hareket kabiliyetinin azalması gibi durumları ortaya çıkarabilir. Nasıl anlaşılır? İlk belirti bebeğin bacaklarını uzatılmaması, dizlerin sürekli bükük olmasıdır. Kalçada hareket kısıtlılığı dikkate alınması gereken diğer önemli belirtidir. Erken tanı çok önemlidir hemen sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bronşit: Akciğerlerin iltihaplanması durumudur. Nasıl anlaşılır? Aslında bronşit, soğuk algınlığı belirtilerine çok benzer belirtiler gösterir. Soğuk algınlığı belirtileri ile beraber bebekte sürekli öksürük, hırıltılı solunum ve nefes alıp vermede güçlük vardır. Bebek yeteri kadar oksijen alamadığı için yüzünde, dudaklarında, el ayak tırnak ve parmaklarında hafif morarmalar vardır. Ve özellikle 3 aydan küçük bebekler için çok tehlikelidir.

Orta kulak iltihabı: Nasıl anlaşılır? Bebek genellikle huzursuzdur. Sürekli ellerini kulaklarına doğru götürebilir ya da kulağını omuzuna yaklaştırma ya çalışabilir. Ateşte görülebilen belirtiler arasındadır. Bebeklerin sağlığı için önemli bir sorundur mutlaka tedavi edilmelidir.

Gaz sancısı: Nasıl anlaşılır? Bebekte sürekli bacaklarını karnına çekme, huzursuzluk, ağlama, ıkınma, yüzde kızarma gibi belirtiler görülüyorsa bu genellikle gaz sancısı demektir. Doktor önerisi ile gaz damlası fitil kullanılabilir. Emzirmeden sonraki ilk 15 - 20 dakika boyunca bebek dik tutulmalıdır.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Flatcast radyolarına port açarken ihtiyacınız olan port numarası: 40123
Üst