Kayıt ol

Chrome'a Alternatif 4 Tarayıcı

Masmavi

Administrator
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,336
Mesajlar
5,589
Çözümler
8
Reaksiyon puanı
1,733
Puanları
113
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.masmavi.net
Cinsiyet
Erkek
Web tarayıcıları internetin kendisi kadar önemlidir, çünkü internet ile kullanıcı arasındaki köprüyü kurar. Bu sebepledir ki, iyi bir internet deneyimi için iyi bir web tarayıcısı olmazsa olmazdır. Bu tarayıcıların öne çıkan özellikleri yalnızca hızları olmamalıdır, çünkü internette gezindiğimiz süre boyunca bütün bilgilerimizi, girdiğimiz sayfaları tarayıcımıza emanet ederiz. Ayrıca bilgisayara nasıl uyum sağladığı, çok bellek kaplayıp kaplamadığı da oldukça önemlidir. Günümüzde en fazla tercih edilen web tarayıcısı Google Chrome’dur. Chrome’un bu kadar popüler olmasının en önemli sebebi çok hızlı olmasıdır. Tüm bilgisayar özellikleriyle uyumlu çalışabilen Chrome, internet konusunda insanları yarı yolda bırakmamasıyla ünlüdür. Yine de Chrome’un çok fazla bellek kaplaması gibi eksileri vardır. Diğer bazı konularda eksiği var demek doğru olmasa da daha iyilerinin olduğu bir gerçek. Chrome yerine kullanabileceğiniz dört tarayıcıyı aşağıda sizler için derledik.

Microsoft’un Kendi Ürünü: Microsoft Edge

Microsoft, uzun yıllar tarayıcı olarak Internet Explorer’ı kullandıktan sonra, onun kötü bir tarayıcı olduğunu kabullendi ve büyük bir değişikliğe gitti. Microsoft Edge adıyla yayınlanan bu tarayıcı ilk çıktığında birçok kişide büyük beklentiler yarattı. Microsoft’un bu seferki iddiası Windows ile kusursuz bir uyumla çalıştığıydı. Gerçekten de Internet Explorer’dan sonra Edge, Microsoft’un itibarını bu konuda yeniden yükseltmiştir. Microsoft Edge, en az Chrome kadar hızlı bir tarayıcıdır. Ara yüzü, kullanım açısından son derece basittir. Ayrıca pdf veya benzeri okuma dosyalarını Edge’den daha başarılı bir şekilde açan tarayıcı yoktur. Eğer bir bilgisayarınız Windows 10 ile çalışıyorsa ve sıklıkla pdf dosyalarını kullanıyorsanız, Chrome yerine Edge’i tercih edebilirsiniz.

Gizlilik Ustası: Mozilla Firefox

Mozilla Firefox tarayıcısı çoğu zaman Chrome’a en iyi alternatif olarak gösterilir. Bazıları ise onun dünyadaki en iyisi olduğunu söyler. Bunun ardında birkaç sebep var. Öncelikle Firefox, uzantılar konusunda çok başarılıdır. Güvenli bir şekilde istediğiniz uzantıyı ekleyerek Firefox’u özelleştirebilirsiniz. Gizlilik konusunda ise ondan daha iyisini bulmak zordur. Bunun sebebi Mozilla Firefox’un kâr amacı gütmeyen bir yazılım olmasıdır. Kâr amacı gütmediği için bilgilerinizi üçüncü parti şirketlere satmak gibi bir derdi yoktur ve bu sayede bilgileriniz Firefox’un içinde kalır. 2018 yılında yeni gelen güncelleme ile hız konusunda da büyük bir atılım yapan tarayıcı, bellek kullanımında da çok başarılıdır. Açık olduğu sırada çok az yer kapladığı için bilgisayarı zorlamaz.

Kendine Has Bir Tarayıcı: Opera

Opera’yı diğer tarayıcılarla kıyaslamak çok kolay değil, çünkü onu tamamen ayrı bir yere koyan birden fazla unsur var. Opera, kendisiyle birlikte gelen ve çok kullanışlı olan birçok eklentiye sahip. Bunlardan biri turbo modudur. Turbo modu açtığınızda web trafiğiniz büyük ölçüde optimize edilerek gereksiz çerezlerden kurtulur. Böylece biraz daha fazla bellek kullanarak bir tarayıcıda görebileceğiniz en hızlı internete ulaşırsınız. Opera’yı kendine has yapan bir diğer özellik reklam engelleme seçeneğidir. Ayarlar kısmından reklamları engelle butonunu aktif hale getirerek reklamsız bir internet deneyimi yaşayabilirsiniz. Böylelikle ekstra reklam engelleyici uygulamaları edinmek zorunda kalmazsınız. Bunlara ek olarak Opera’nın içinde VPN özelliği bulunmaktadır. Bu özellikle serverlarına ulaşamadığınız sitelere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Yine ayarlar kısmından bu butonu aktif edebilir veya kapatabilirsiniz.

Bilinmeyen Kahraman: Vivaldi

Doğrusunu söylemek gerekirse Vivaldi en hızlı tarayıcılardan biri değildir. Sizin için bir tarayıcıdaki en önemli özellik hız ise Vivaldi’yi denemek istemeyebilirsiniz. Fakat Vivaldi’de onu Chrome’a alternatif yapan başka özellikler bulunmaktadır. Vivaldi, tarayıcıyı özelleştirme konusunda belki de tarayıcılar arasında en iyisidir. Ayarlar kısmından tarayıcınızı en ince detayına kadar değiştirebilir ve tercihlerinize uygun hale getirebilirsiniz. Ayrıca kullanıcı ara yüzü oldukça yaratıcıdır. Bunun yanında kendi içerisinde not alma seçeneği bulunmaktadır. Tüm bunlar sayesinde internet deneyiminizi hem daha eğlenceli hem de daha üretken hale getirirsiniz.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Flatcast radyolarına port açarken ihtiyacınız olan port numarası: 40123
Üst