Kayıt ol

Çocuklarınızdaki Çarpık Dislerin Nedeni Genetik Olabilir

Ate$.DagL!

Vip Üye
10
Katılım
18 Haziran 2018
Konular
1,659
Mesajlar
1,882
Reaksiyon puanı
704
Puanları
113


Çocuklarda birçok sebep çarpık dişlere neden olabiliyor. Bunların başında genetik nedenler geliyor. Anneden büyük diş babadan küçük çene, üst çenenin geride olması veya alt çenenin çok ileride konumlanması gibi genetik faktörler çocukların çarpık dişli olmasına neden oluyor.

Diğer bir neden ise sonradan kazanılmış nedenler oluyor. Ağızdan nefes alma, parmak emme alışkanlığı, süt dişlerin erken çekimi, çeneye darbe gelmesi, lezyonlu dişler, çürükler gibi birçok neden dişlerin çarpık çıkmasına neden oluyor.

7 yaşında tedaviye başlanmalı

Ortodonti Uzmanı Dr. Cihan Çapan, "Ortodontik tedaviler 7-12 yaş arasında genellikle takıp çıkartılabilir damaklıklarla uygulanır. Bazı durumlarda yanlış yutkunmayı düzelten apareyler gibi sabit apareyler de dişlere yapıştırılabilir. 12 yaş sonrasında ise klasik hepimizin bildiği diş telleri takılmaya başlanır. Bunlar takıp çıkartılır değil dişlere yapıştırma metodu ile uygulanır. Bu diş tellerinin metal ve şeffaf (porselen) tipleri, dişlerin iç yüzeyine takılan tipleri bulunmaktadır. Bunun yanında günümüzde gittikçe yaygınlaşan telsiz ortodontik tedaviler de vardır. Bunlar bir seri şeffaf plaklar vasıtasıyla dişlerimizi düzeltir. Ortodontik tedavilerdeki temel prensip dişe bir kuvvet gelir ve bunun biraz aşırı olmaması esastır" dedi.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Flatcast radyolarına port açarken ihtiyacınız olan port numarası: 40123
Üst