Kayıt ol

Daha Ucuz Telefonları Tercih Etmeniz İçin 2 Önemli Sebep

Masmavi

Administrator
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,336
Mesajlar
5,589
Çözümler
8
Reaksiyon puanı
1,733
Puanları
113
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.masmavi.net
Cinsiyet
Erkek
Daha Ucuz Akıllı Telefonları Tercih Etmeniz İçin 2 Önemli Sebep
Bundan birkaç sene öncesine kadar akıllı telefonlar yeni sayılabilecek teknolojik ürünlerdi. Bu sebeple iyi bir telefon üretmek için kullanılabilecek teknolojiler de henüz tam olarak bulunamamıştı. İyi altyapıya sahip telefon markaları, bu avantajı kullanarak daha iyi ürünler üretebiliyordu. Piyasada fazla alternatif olmadığı için de fiyatı kendileri belirleyebiliyorlardı. Bu durum artık böyle değil. Gerek gelişen telefon piyasası olsun gerekse her ay piyasaya yeni giren markalar olsun, elde birçok alternatif mevcut. Bu alternatifler sayesinde günümüzde amiral gemiler olarak tabir edilen en pahalı akıllı telefonlar, fiyatlarının karşılığını veremez hale geldi. Böylelikle, daha ucuz telefon satın almak çok daha karlı bir hale geldi. Peki, gerçekten neden ucuz telefonları tercih etmeli?

İşlemci ve Yazılımda Kapanan Fark
2010’ların başlarına dönüldüğünde, kabul edilmelidir ki dönemin en pahalı telefonları gerçekten de parasının hakkını vermekteydi. Örneğin, başka hiçbir telefonda bulunmayan kameralara, işlemci hızlarına, uygulama seçeneklerine ve güzel görünen tasarımlara sahipti. Bu durumda, ünlü markaların amiral gemilerini tercih etmek en avantajlı olandı. Fakat günümüzde, teknolojinin ilerlemesi sayesinde parçalar çok daha ucuza temin edilebilmektedir. Örneğin, bundan beş sene önce üretilen bir kamera parçası ile 2018’de üretilen bir kamera parçasının fiyatlarını kıyaslarsak, arada büyük bir fark göremeyiz. Bu durum işlemci ve diğer parçalar için geçerlidir. Halbuki telefonların fiyatları 4-5 katına kadar çıkmıştır. Yani, beş sene önce 2000 TL olan telefonun günümüz özelliklerine ayarlandığında 3000 TL’den fazla olmaması gerekmektedir. Ayrıca, daha kaliteli işlemcilere ulaşmak kolaylaştıkça bu özellikleri diğer telefon üreticileri de kullanmaya başlamıştır. Yani, günümüzde aradaki büyük fiyat farkına rağmen pahalı telefonlarda da ucuz telefonlarda da hemen hemen aynı parçalar kullanılmaktadır. Daha hesaplı telefonlarda 4 GB ram, 16 MB kamera gibi üstün özellikler bulunmaktadır.

Kaliteli Tasarımın Yaygınlaşması
Eskiden, pahalı telefonları tercih etmenin bir sebebi de görünüşlerinin çok şık olmasıydı. Gerçekten o pahalı telefonlar dışındaki diğer telefonlar çok sade ve basit bir görünüşle üretilirdi. Bu durum da artık değişmiş durumda. Kaliteli cam, alüminyum ve çelik kasa üretmek artık binlerce liraya mal olmuyor, çok daha ucuza üretilebiliyor. Bu sebeple orta aralıktaki hesaplı telefonlar da aynı tasarım kalitesine ve şıklığa sahip olabiliyor. Zaten yapılan testler de gösteriyor ki, daha ucuz telefonlar pahalı olanlardan daha dayanıklı olabiliyor. Aynı şekilde, batarya sürelerinin uzaması gibi etkenler de daha hesaplı telefonları tercih etmek için diğer sebeplerden biri. Bunlar gibi onlarca sebep bulunmaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse, geçmişte pahalı telefonları tercih etmenin daha avantajlı olması doğru iken günümüzde değişen ve ulaşması kolay hale gelen teknoloji sayesinde, daha ucuz telefonlar ile daha pahalı telefonlar arasındaki kalite farkı kapanmıştır. Yani, orta fiyatlı telefonlar yukarılarındaki abilerine artık yetişmiştir diyebiliriz.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Modem ara yüzüne erişmek için Tüm Marka ve Model Modem Şifreleri konumuza göz atabilirsiniz.
Üst