Kayıt ol

Gif Küçültme, Gif Kırpma ve Gif Boyutlandırma Nasıl Yapılır

Sitemiz forum sitesi olduğu için hiç bir onay olmadan kullanıcılarımız direkt olarak konu paylaşabilmektedir, bu paylaşımlardan doğacak sorunlardan m01.com.tr sitesi sorumlu değildir.

Sitemizde bulunan uygunsuz ve telif içeren görselleri buradan iletişime geçerek bize bildirebilirsiniz.

Masmavi

Administrator
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,336
Mesajlar
5,589
Çözümler
8
Reaksiyon puanı
1,733
Puanları
113
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.masmavi.net
Cinsiyet
Erkek
Gif Küçültme, Gif Kırpma ve Gif Boyutlandırma Nasıl Yapılır
Son zamanlarda sosyal medya olmak üzere her yerde sıklıkla kullanılmaya başlanılan Gif, “Grafik Değiştirme Biçimi” anlamına gelir. Sohbet esnasında bir konuşmada ya da anlatılmak istenen şeyi farklı ve eğlenceli bir yolla anlatmak amaçlı gelişen gifler farklı bir anlatım şekli sunar. Gifler sevilen filmlerin, dizilerin, modellerin, animasyon karakterlerinin, kişinin istediği fotoğraf ya da video içeriklerinin kısa kısa gösterimi olarak da bilinir. Ama bilimsel anlam olarak Gifler, icon resimleri göstermek amaçlı kullanılan resim içerikli kısa videolardır. Bir farklı söyleyişle gif, piksel tabanlı animasyonların üretilmesidir.

Gif dosyaları küçük bir alan kapladıkları için genellikle web sitelerinde ya da boyut açısından sosyal medyada da sıklıkla kullanılır. Bu yüzden bir gif için önce içeriğinin küçük olması gerekir. Bunun içinde kırpma, küçültme ve boyutlandırma işlemlerinin en iyi şekilde yapılması gerekir.

Gif Nasıl Yapılır?
Gif yapmak için tercih edilen birçok program vardır. Bunların en bilineni Photoshop ve Fireworks programlarıdır. iPhone ve iPadlerde ise Giphy, GifBoom, Giffer, MyFaceWhen gibi birçok uygulamadan yapılabilir. Gif’ler birçok fotoğraftan ya da bir videonun içinden alınan kısımlardan oluşur. Bu programları indirdiğinizde öncelikle ya fotoğraf ya da video belirlemeniz gerekir.

Gif Küçültme, Gif Kırpma ve Gif Boyutlandırma Nasıl Yapılır?
Gif yapmak için istediğiniz fotoğraf ve videolar belirli bir aşamadan geçmeli. Öncelikli olarak küçültme işlemi yapılmalı ve bunun için resmin bozulmaması nedeni ile en-boy oranı sabit kalmalıdır. Gif kırpma işlemi resmin boyutuna göre olmayan kısımlarının yani boşlukların kırpılma işlemidir. Gif boyutlandırma işlemi ise çözünürlüğüne göre bir boyut kazandırmadır. Çözünürlüğü ne kadar çok olursa boyutu o kadar büyük olur. Fakat çözünürlüğü ne kadar düşük olursa boyutu bu seferde küçük olur. Boyutlandırma işlemini yaparken resmin kalitesini göz önüne alarak en düşük boyuta ulaşmak için çözünürlüğü ona göre ayarlamak gerekir.

Yani bir Gif’i kullanılacağı boyutta küçültüp, gerektiği boşluklar kırpılarak ve boyutlandırmalar yapılarak istenilen sonuç elde edilmiş olunur. Bu işlemler gerektiği şekilde yapıldığı sürece en güzel Gif’leri oluşturabilirsiniz.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Modem ara yüzüne erişmek için Tüm Marka ve Model Modem Şifreleri konumuza göz atabilirsiniz.
Üst