Kayıt ol

Hangi Windows 10 Hizmetleri Kapatılabilir?

Masmavi

Administrator
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,336
Mesajlar
5,589
Çözümler
8
Reaksiyon puanı
1,733
Puanları
113
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.masmavi.net
Cinsiyet
Erkek
Hangi Windows 10 Hizmetleri Kapatılabilir?
Windows 10'da ihtiyaç duymadığınız hizmetleri kapatabilir, kaynaklardan bir miktar tasarruf edebilirsiniz. İşte kapatılması güvenli olan hizmetler...

Windows'un bazı yanlarından hoşlanmıyorsanız, onda değişiklik yapabilir, işlevler ekleyebilir ve bazen işlevleri kaldırabilirsiniz. İlgilendiğiniz konu sonuncusu ise, Windows'un Hizmetler penceresine göz atmanızı öneriyoruz. Aşağıda güvenle devre dışı bırakabileceğiniz bazı hizmetlerden bahsedeceğiz.

Windows hizmetleri, arka planda çalışan ancak herhangi bir arayüzü bulunmayan programlardır. Hizmetler normal programların aksine, kullanıcı oturumunu kapatsanız da çalışmaya devam ederler.

Hizmetler Nasıl Kapatılır
Windows hizmetlerine ulaşmak için Başlat menüsünün arama çubuğuna services.msc yazıp Enter'a basın. Aşağıda bahsettiğimiz hizmetleri kapatmak için hizmete çift tıkladıktan sonra Başlangıç türü karşısında "Elle" seçeneğini seçmenizi tavsiye ediyoruz. Böylece hizmeti kapatarak hiçbir şeye zarar vermemiş olacaksınız.

1. Netlogon
Bu hizmet, kullanıcı hesabınıza ve diğer hizmetlere domain denetleyicisi ile oturum açar. Genellikle şirketlerde kullanıldığı için bu domain hizmetine evde ihtiyacınız yok.

2. Windows Insider Hizmeti
Windows 10'un geliştirme aşamasındaki yapılarını deneyen Insider'lardan değilseniz, bu hizmete ihtiyacınız yok.

3. Ebeveyn Denetimleri
Windows 10'un güçlü ebeveyn denetimi seçenekleri mevcut, ancak bir çocuk hesabı yönetmiyorsanız ve bunlara ihtiyacınız yoksa, hizmeti kapatabilirsiniz.

4. Dokunmatik Klavye ve El Yazısı Paneli Hizmeti
Bu hizmet, dokunmatik ekranla ilgili bazı özellikleri yönetiyor. Masaüstü PC'niz veya dokunmatik ekranı olmayan bir laptop'unuz varsa, bu hizmete ihtiyacınız yok.

5. BitLocker Sürücü Şifreleme Hizmeti
BitLocker, sabit diskinizi şifrelemeye yarayan dahili bir çözüm. Windows'un sadece Pro ve daha üst sürümlerinde bulunan bu işlevi kullanmıyorsanız veya Home sürümü kullanıyorsanız, hizmeti devre dışı bırakabilirsiniz.

6. İndirilen Haritalar Yöneticisi
Dahili Haritalar uygulamasını kullanmıyorsanız, bu hizmete ihtiyacınız yok.

7. Bluetooth Destek Hizmeti
Tahmin ettiğiniz üzere, PC'nizde Bluetooth özelliği yoksa, bu hizmete de ihtiyacınız yok. Lapotp'unuzda Bluetooth varsa, Bluetooth saldırılarına karşı da bu hizmeti kapatabilirsiniz.

8. Perakande Gösteri Hizmeti
Windows 10'un mağazalara yönelik bir tanıtım modu bulunuyor. Bu modu sisteminizden tamamen kaldırmanız mümkün, ancak bu hizmeti kapatmanız halinde işlev çalışmaz hale geliyor. Bu moda girmeyecekseniz, hizmete de ihtiyacınız yok demektir.

9. İkincil Oturum Açma
Bu hizmet, standart bir hesap üzerinden yönetimsel görevleri çalıştırmanıza izin veriyor. PC'nizde birden fazla kullanıcı varsa faydalı bir işlev ancak tek kullanıcı siz iseniz, bu hizmete ihtiyacınız yok.

Kaynak: Hangi Windows 10 Hizmetleri Kapatılabilir?
 

DarkBlue

Katılımcı
1
Katılım
26 Mayıs 2023
Konular
0
Mesajlar
34
Reaksiyon puanı
3
Puanları
6
Cinsiyet
Erkek
Paylaşım için teşekkürler
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Modem ara yüzüne erişmek için Tüm Marka ve Model Modem Şifreleri konumuza göz atabilirsiniz.
Üst