Kayıt ol

İzlenmesi gereken filmlerden: Akıl Oyunları (2001)

Masmavi

Administrator
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,336
Mesajlar
5,586
Çözümler
8
Reaksiyon puanı
1,732
Puanları
113
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.masmavi.net
Cinsiyet
Erkek
A-_Beautiful-_Mind-2001.jpg


İnsanoğlu yüzyıllardır sinema, gösteri, şov alanında başarılı işler gerçekleştiriyor. Teknoloji olsun, olmasın zaman kötü olsun, olmasın farketmiyor. Bunun nedeni ise hayatın sürekli bir akış içinde olması. Sinema alanında ki başarılar çok fazla bunlardan bir tanesi de Akıl Oyunları orjinal adıyla “A Beautiful Mind”.

Lise yıllarında şizofreni olmaya başlayan dahi bir gencin hayat hikayesini anlatan bir film, bu filme yakın olan bir filmde Di Caprio’ nun Zindan Adası filmi fakat inanın bu filmin yanından bile geçemez. Filmden ufak bir kesit;

“Nash, öğrencilik yıllarından itibaren hayaller görmeye başlar. Mezuniyetinden sonra, zamanla paranoid şizofreni olur. Fakat hasta olduğunun farkına varamaz. Bir konferans sırasında aniden bir psikiyatristin karşısına çıkması ile olaylar zinciri değişir. Hastaneye yatar ve bu nedenle akademik çalışmalarından uzaklaşır.
Hastalığı kendi çocuğuna zarar vermesine neden olacak noktaya gelince eşi yeniden hastaneye gitmesi gerektiğini düşünür. Uzun süre hasta olduğunu kabul edemese de, sürekli gördüğü kız çocuğunun hiç büyümediğini fark eder. Bu durum, onun hastalığını kabul etmesini sağlar. Nash, yaşadığı hayali gerçekleri görmezden gelerek onlarla yaşamaya çalışacaktır. Gördüğü tedaviler etkili olmasa da, eşi ve eski iş arkadaşlarının desteğiyle her şeye yeniden başlar. Kendi akıl hastalığını yine kendi aklı ile dizginleyerek akademik çalışmalarına yeniden hız verir. Tekrar üniversitede ders vermeye başlar. Sonunda, gösterdiği sıradışı mücadeleyle şizofreni ile birlikte yaşamına devam eder. Ve tarih bu müthiş dehaya, akıl hastalığını yine aklıyla yenerek hayatının geri kalanını bilime adamasından ve hastalığının başlamasından evvel yaptığı buluşlardan dolayı Nobel Ekonomi Ödülünü armağan eder. ”

Söylediğim gibi kesinlikle izlenmesi gereken tozlu arşivlerden çıkartma bir film. 2001 senesine ait olmasına rağmen senaryo ve yapım mükemmel. 2001 yapımı olmasına rağmen lafı aslında birazcık abes oldu inanın 1950-60 yıllarına ait harika filmler izleyebilirsiniz.

Akıl Oyunları, 11 dalda Oscar kazanmış ve yıllarca hafızalardaki yerini korumuştur. Russell Crowe’un başrolünü oynadığı film tam bir sanat eseri eğer boş bir gününüz de ne izlesem diyorsanız kesinlikle A Beautiful Mind’i öneririm.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Modem ara yüzüne erişmek için Tüm Marka ve Model Modem Şifreleri konumuza göz atabilirsiniz.
Üst