Kayıt ol

Mobil Uygulamalar

Masmavi

Administrator
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,336
Mesajlar
5,589
Çözümler
8
Reaksiyon puanı
1,733
Puanları
113
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.masmavi.net
Cinsiyet
Erkek
Hayatımızda Mobil Uygulamalar
Mobil uygulamaların günümüzde geldiği noktaya baktığımız zaman, kuşkusuz büyük bir gelecek vaat ettiği kendini belli ediyor. Teknoloji denilince akla gelen internet daha yeni yürümeye başlamış evlatları olan mobil uygulamaların meyvesini daha şimdiden toplamış gibi gözüküyor. Artık hava durumu, maç sonuçları ya da köprü trafiği gibi rutin baktığımız şeyleri arama motoruna sormak yerine mobil uygulamalar bize bildirim olarak gönderiyor.

1.İhtiyaç Zorunluluğu
Akıllı telefonların gün geçtikçe özellik yenilemesi ile birlikte mobil uygulamaları kullanmadan edemez olduk. Malum bazı uygulamalar bize aldığımız akıllı telefon ile birlikte yüklü olarak geliyor, bununla birlikte telefon bize bu uygulamayı kullanmak zorundasın mesajı veriyor. Kaldı ki silmek istediğimiz zaman bile buna müsaade etmiyor. Spor yapmak istediğimiz zaman adım sayan programı, evden çıkmadan önce nasıl giyineceğimizi belirlemek için hava durumu uygulamasını ya da yeni yerler keşfetmeden önce gideceğimiz yolu görmek için harita uygulamasını kullanıyoruz. Dolayısıyla uygulamalar önce alışkanlık daha sonra zorunluluk haline geliyor.

2.Hitap Edilen Kesim
İnsanlar mobil uygulamaları sadece zaman geçirmek, merak gidermek için de kullanmıyor. Kimisi para kazanmak için, kimisi sosyalleşmek için, kimisi adını duyurup reklam yapmak için kullanıyor. Kesinlikle hafife alınacak bir durum değil. En yaşlısından en gencine herkesin cebinde bir akıllı telefon olduğunu varsayarsak, bu dünya belli başlı amacı olanlar için bulunmaz bir nimet. Bu nedenle hitap ettiği kesim ne olursa olsun mobil uygulamalar her alanda kullanıcısını tatmin etmeyi başarıyor.

3.Geliştirme Ortamı
Bu noktaya kadar kullanıcı gözünden baktık. Peki nasıl yapılıyor, ne gibi zorluklar yaşanıyor, geliştirici nelere dikkat ediyor mobil uygulama yaparken? Bu sorulara geliştirici penceresinden bakarak cevap vermeye çalışalım;

Geliştiriciler için en basitinden en zoruna bir uygulamayı yoktan var etmek şüphesiz katlanılmaz ve sıkıcı bir iş olsa gerek. Çünkü matematik mantığı ile çalışan bir sistem ve beyin saatlerce hatta günlerce matematiği kaldıramaz. Tabi ki şöyle bir etmen var, kolay ulaşılan uygulama geliştirme ortamları, yerli kaynaklar, gün geçtikçe kolaylaşan programlama dilleri ve kod kütüphaneleri ve yüksek kazanç olanakları, geliştiricileri mobil dünyaya doğru hızla teşvik etmekte ve işlerini kolaylaştırmaktadır.

4.Çöp Uygulamalar
Markette milyonlarca bulunan hiçbir işe yaramadığını ancak cihaza yükledikten sonra anlıyoruz. Bunun gibi uygulamalar kullanıcıların markete olan güvenini sarsıyor haliyle, ama en başta dedik ya ihtiyaç zorunluluğu diye bir şey var. Bu çöp uygulamalar gelecek vaat eden mobil uygulama pazarını ne kadar etkiliyor diye soru işareti kafalara yerleşmiyor bile. Çünkü her uygulamanın bir puanlama derecesi indirilme sayısı var biraz dikkatli inceleme ile çöp uygulamalara prim vermeden rahatlıkla kendimize uygun uygulamayı bulabiliriz.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Modem ara yüzüne erişmek için Tüm Marka ve Model Modem Şifreleri konumuza göz atabilirsiniz.
Üst