Kayıt ol

Photoshop CS5 te Renkli Işıklı Yıldız Yapma

Masmavi

Administrator
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,336
Mesajlar
5,589
Çözümler
8
Reaksiyon puanı
1,733
Puanları
113
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.masmavi.net
Cinsiyet
Erkek
Çok renkli ve güzel görünümlü bu yıldızı yapmak bizim için basit bir çalışma olacak. Yalnız her derste olduğu gibi bu dersimizin de amacı profesyonel çalışmalar yapmak değil, photoshop un kullanımını öğrenmek. Bu dersimizde Adobe firmasının bir diğer ürünü olan illustrator programınıda kullanacağız. Hadi çalışmaya başlayalım. Illustrator programımızı açalım. File>New ile yeni 1900 pt x 1200 pt boyutlarında bir döküman oluşturalım. Araç kutusundan star tool u seçelim ve Alt tuşuna basılı tutarak çalışmamızın ortasına bir yıldız çizelim. İç renk siyah olsun. aşağıki resimde gözüktüğü gibi.

a55XDz.png


Araç kutusundan line segment tool u seçin ve aşağı resimde kırmızı noktaları referans alarak ilk tıkladığınız nokta mausun tuşunu bırakmadan 2. noktaya sürükleyin. Sonra selection tool u seçin ve Shift tuşuna basılı tutarak dışarıya doğru uzatın. Aynı işlemleri 1. noktadan 3.noktaya da uygulayın.

YBB4l6.png


Eğer selection tool dan sonra çizgi kalınlıkları değişirse üst araçlarda bulunan stroke değerini 1 olarak değiştirin.

Araç kutusundan blend tool (W) u seçin ve çift tıklayın. Açılan ayarları aşağıdaki gibi yapın. OK ledikten sonra ilk önce 1. çizgiyi sonra 2. çizgiyi tıklayın. Böylelikle araları doldurulacaktır.

DMM3RO.png


Aynı işlemleri yıldızın diğer girintileri için uygulayın. Yada bir kopyasını oluşturup açısıyla oynayarak diğer yerlere yerleştirin.

2ggjkq.png


Renklendirme işlemini yapalım. Benim kullandığım renkler sırasıyla : kırmızı, sarı, yeşil, açık mavi ve mor.

ZDDYVa.png


Şimdi dönelim photoshop a. File>New deyip 1920x1200 px boyutlarında bir çalışma sayfası açalım. Arkaplan rengimizi paint bucked tool aracı ile #191919 rengine boyayalım. Şimdi illustratordeki yaptığımız her objeyi tek tek kopyalayıp photoshop daki çalışma sayfamıza yapıştıralım. Yerini ve boyutunu da ayarlamayı unutmayalım. Kopyalama sırasında açılan pencereye pixel olarak seçim yapalım.

oggEZm.png


Bu katmanları isimlendirelim ki bir karışıklık olmasın. Şimdi araç kutusundan polygonal lasso tool u seçin ve arka planda bırakmak istediğiniz çizgileri seçin. Menüden Layer>Layer Mask>Hide Selectionu tıklayın. Referans olarak aşağıdaki görseli kullanabilirsiniz.

l77EyX.png


Son seçimde hide selection yapamayacağımız için DEL tuşu ile seçilen yeri silebiliriz. Tüm çizgi katmanlarını seçin ve sağ tuş ile tıklayıp merge layers e tıklayın. Tek katman haline getirdiğimiz çizgilerimizi 1 kere çoğaltalım. Menüden Filter>Blur>Gaussian Blur uygulayalım ve değer olarak 10 px girelim.

n77Eg0.png


Şimdi blurladığımız katmanı 1 kere çoğaltalım ve tekrar Filter>Blur>Gaussian Blur a tıklayarak 2 px lik bir blur uygulayalım.

vEEZLv.png


Şimdi orjinal çizgi katmanımızı seçelim Layer>Layer Style>Color Overlay a tıklayalım. Aşağıdaki ayarları yapalım ve diğer çizgi katmanlarının blending mode unu color dodge olarak değiştirelim.

1yyNkA.png


Layers penceresinin altında bulunan klasör simgesine tıklayarak yeni bir grup oluşturun ve blending mode unu color dodge olarak değiştirin. Grup içerisine yeni bir katman ekleyin. Şimdi araç kutusundan brush tool u seçin. Fırçanın atacağımız noktalara göre boyutunu 150 ile 50 arasında değiştirebiliriz ama hardness değeri %0 olması lazım. Foreground rengimizi beyaz yapalım ve aşağıdakine yakın tıklamalar yaparak noktaları ekleyelim. Rakamlar fırça px değerleridir.

rQQEV7.png


Şimdi arkadaşlar aşağıdaki dosyayı indirin
Parlama
Çalışma sayfamıza atalım. Grubun içinde olsun ve blend mode unu screen olarak değiştirin. Aşağı görseldeki yerine yerleştirelim.

7kkAb5.png


Image>Adjustments>Hue and Saturation ı seçin ve aşağıdaki ayarları uygulayın. Görseliniz yaklaşık olarak bu hali alsın.

g55XA3.png


Biraz daha güçlü ışık etkisi yaratmak için araç kutusundan brush tool u seçin opacity değerini %20 yapın ve hardness değerini %0 yapın. Sonrasında boyayacağınız çizgi rengini seçerek yeni katmanlar oluşturup hafif parlamalar için büyük fırça boyutları (ben 500px yaptım) ile tıklama yapın. Örnek olarak aşağıdaki görseli kullanın.

MEEkyN.png


Şimdi yeni bir katman oluşturun. foreground rengini beyaz background renginide siyah yapın. Filter>Render>Clouds uygulayın ve katmanın blending mode unu overlay olarak değiştirin.

XvvdJ7.png


Şimdi bir pattern oluşturacağız. Bunun için aşağıdaki PNG dosyasını indirin.
Izgara
İndirdiğimiz bu dosyayı photoshopta açalım. Edit>Define Pattern e tıklayalım, adını yazalım ve OK liyelim. Çalışma alanımıza geri dönelim yeni bir katman oluşturalım. Paint bucked tool ile rengini siyaha boyayalım. Çift tıklayarak stil penceresini açalım. Aşağıdaki adımları uygulayalım.

Amm3g0.png


4gg08L.png


Şimdi biraz derinlik verelim. Bunun için Layer>Layer Style>Create Layer e tıklayın. Blending mode unu multiply olarak değiştirin. Edit>Transform>Warp ı tıklayın ve aşağıdaki ayarları uygulayın.

JYY36Y.png


Çalışmamız bitmiştir arkadaşlar. Şimdi istediğiniz gibi oynamalar yapabilirsiniz. İsterseniz yazılar yazın isterseniz logonuzu vurgulayın gerisi size kalmış.

OqqEBZ.png


(alıntı)
 

Eylem

Bayan Vip
3
Katılım
15 Haziran 2018
Konular
118
Mesajlar
319
Reaksiyon puanı
115
Puanları
43
Emeğine sağlık. Paylaşım için Teşekkürler...
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Adobe Photoshop programının ayarlarını sıfırlamak için, Adobe Photoshop simgesini çift tıkladıktan hemen sonra klavyeden "SHIFT+CTRL+ALT" tuşuna basabilirsiniz. Çıkan "Delete the Adobe Photoshop Settings File?" uyarısı çıktığında "Yes" butonuna tıkladığınızda ayarlarınız sıfırlanarak Adobe Photoshop'unuz fabrika ayarlarına dönecektir.
Üst