Kayıt ol

Ssd Nedir?

Masmavi

Administrator
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,336
Mesajlar
5,589
Çözümler
8
Reaksiyon puanı
1,733
Puanları
113
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.masmavi.net
Cinsiyet
Erkek
Ssd Nedir?
Bilgisayarın çalışırken çalışılan dosyalarının kaydedileceği yer olan hard disk ya da bilişimciler arasındaki söylemiyle hdd teknolojiye ayak uydurmuştur ve kendini geliştirmiş. Start stop teknolojilerini bile artık bir mikro çiple kontrol edebildiğimiz bu cihazların en hızlısı unvanını Solid State Disk taşımaktadır.

1. Solid State Disk
Solid State Disk adında da anlaşılacağı üzere Katı Hal Sürücüsüdür. Bu sürücü teknoloji takibi yapanlarında isimlendirdiği üzere ssd adıyla anılır.

2. Avantajları/ Dezavantajları
Ssd’lerin dezavantajları yok denecek kadar azdır. Fakat faydaları saymakla bitmez. Bu faydalardan en önemlisi hdd’lerde olduğu gibi bir kafa ile çalışmadan sadece usb bellek mantığıyla çalışmasıdır. Bu çalışma mantığı sadece yazılacak ya da okunacak veriyi seçerek sadece belleğini bununla meşgul ederek ilerletir. Bundan ötürü yüksek hızlara veri transferi mümkündür. Birçok kişi bilgisayarın hızlı açılması ya da anlık veri çekmek isteyen yazılımcı ya da veri tabanı yöneticileri bu diskleri tercih etmektedir. Hard disk kadar yer kaplamamakla beraber en büyük boyutu bir cüzdan kadardır. Daha çok diz üstü bilgisayarlar da tercih edilmektedir. Diz üstü bilgisayar hard diskleriyle aynı boyutta bulunan bu hard disklerin montajı da gayet kolaydır ve ek bir aparat gerektirmez.

3. Ne Kadarı Bana Yeter?
Bu ürünlerin fiyatları dolar üzerinden hesaplandığı için şu sıralar dolarında artışıyla yükselmiştir. Terabaytlık disklere alışmış olmamızdan ötürü Gigabyte civarlarında bulunan hafızaları tedirgin etmektedir ki bu aslında hiç problem değildir. Eğer masa üstü bilgisayar için kullanılacaksa sistemin bu hard disk üzerine kurularak ek bir hard disk’e ise verileri yerleştirmemiz bilgisayarınızın performansını oldukça artıracaktır. En çok tercih edilenler arasında ise 120 Gb’lık versiyonu ile 240 Gb’lık versiyonları fiyat olarak daha caziptir. Diz üstü bilgisayarın kendi hafızası da bu civarlarda olduğu için yüksek fiyatlar ödemeye gerek kalmadan, sadece ssd’nin montajı sonrasında bile bilgisayarın açılışı 4-5 saniye kadar sürmektedir.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Flatcast radyolarına port açarken ihtiyacınız olan port numarası: 40123
Üst