Kayıt ol

Tasarım Odaklı Endüstrinin Dinamikleri

Masmavi

Administrator
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,336
Mesajlar
5,589
Çözümler
8
Reaksiyon puanı
1,733
Puanları
113
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.masmavi.net
Cinsiyet
Erkek
Tasarım Odaklı Endüstrinin Dinamikleri

Endüstri, günümüzde gerekli işleri kısa sürede tüketicilere ulaştırmayı sağlayan, üreticinin de hızlı bir üretim ve kazanç sağlamasına olanak sağlayan sanayi demektir. Son senelerde endüstriyel tasarım olarak da geniş alanlara yayılan bir iş kolu daha çıkmıştır. Bu dal bizlere ürettiği ürünlerin estetik açıdan oldukça önem taşıyan ürünler olduğunu göstermiş ve son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Üretilen ürünler genelde ev dekorasyonunda kullanılan, ana araçlardan ziyade ara araçlardır. Bunlar genelde sehpa, sandalye, tablo, teraryum vb.

Makineleşme ile hızla ilerleyen sanayi sektörüne giren tasarım odaklı sanayi oldukça talep alan bir iş kolundan çok sanat kolu olmaya başlamıştır. Ürünü satın alanlar kullanımdan daha çok görüntüsü için almaya başladıkları bu ürünleri duvarlarına asarak veya odanın en güzel yerine koyarak hem dikkat çeker bir oda dizaynı sağlamak hem de estetiklik kazanmayı amaçlamaktadırlar.

Günümüzde Nasıl Oluyor Bu?

Günümüz dünyasında ürün üretmek artık kolaylaştı. İnsanlar artık hem kaliteli hem estetik ürünler görmek ve satın almak istiyorlar. İnsanlar artık bir odun parçasına sanat katılabileceğini görmek istiyorlar. Tasarım odaklı sanayi bizlere bu oduna yeniden değer katmamıza, yeni bir bakış açısıyla yaklaşmamıza ve yeni inovasyonlar kazandırmamıza olanak tanıyor. Sadece odunla uğraşanların veya sadece odun parçası alacakların dışında diğer insanların da, odundan hiç anlamayan insanlarında dikkatini çekecek ürünler veriyor bize.

Ayrıca tasarım odaklı düşünmek bize yeni görüşler kazandırıyor. Genelden özele bakabilmeyi, mantık ve duygu, iş ve toplum arasındaki bağları anlamamızı ve bunlara yönelik ürünler çıkarmamıza yardımcı oluyor. Yani tasarım odaklı düşünmenin dinamiğinde insan odaklı düşünme vardır. İnsanların hangi alanda, neye, niye ihtiyacı var? Gibi soruları cevaplandırmayı kolaylaştırıyor. Massive Change Network kurucusu Bruce Mau’nun da belirttiği gibi: “Konu tasarımlardan oluşan bir dünya yaratmak değil, dünyanın tasarlanmasıyla ilgili.”
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Modem ara yüzüne erişmek için Tüm Marka ve Model Modem Şifreleri konumuza göz atabilirsiniz.
Üst